Odwiedza nas 2 gości oraz 0 użytkowników.

Wjazd i parkowanie pojazdów mechanicznych na terenie ROD

r. pr. Monika Pawlińska (Informator działkowca nr 275, czerwiec 2022)

W związku z wpływającymi wciąż do Jednostki Krajowej PZD pytaniami w sprawie możliwości wjazdu na teren ROD przypominamy, że podstawową zasadą obowiązującą w Polskim Związku Działkowców jest zakaz wjazdu i parkowania pojazdów mechanicznych na terenie ogrodu. Zgodnie z § 68 pkt 6 i 7 Regulaminu ROD działkowcom i innym osobom przebywającym na terenie ROD zabrania się wjazdu na teren ROD osobowymi pojazdami mechanicznymi oraz parkowania na terenie ROD poza wyznaczonymi do tego celu miejscami postojowymi, wszelkich pojazdów mechanicznych bez zgody walnego zebrania ROD.

 

Oznacza to, że walne zebranie może podjąć uchwałę zezwalającą na wjazd i parkowanie pojazdów mechanicznych na terenie ogrodu.

 

Mając jednak na uwadze ryzyka związane z takim zezwoleniem, walne zebranie powinno szczegółowo określić zasady regulujące zakres i sposób poruszania się pojazdów:

  1. dni i godziny swobodnego wjazdu,
  2. trasę i prędkość,
  3. podkreślając jednocześnie, że warunkiem umożliwiającym parkowanie auta na terenie ROD jest wyposażenie działki w odpowiednie miejsce postojowe (zatoczkę).

 

Niedozwolone jest parkowanie pojazdów w alejach ogrodowych, które mają charakter wewnętrznych ciągów komunikacyjnych przeznaczonych przede wszystkim do swobodnego przemieszczania się osób.

 

W przypadku, gdy walne zebranie ROD nie podjęło uchwały zezwalającej na wjazd i parkowanie aut na terenie ogrodu, Regulamin ROD w § 69 i § 70 przewiduje wyjątki, dopuszczające wjazd na teren ROD:

  1. osobom dowożącym na działkę nawozy czy materiały budowlane na zasadach określonych przez Zarząd ROD,
  2. osobom z niepełnosprawnością ruchową potwierdzoną orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, wydanym w trybie i na zasadach określonych w ustawie z sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  3. osoba niepełnosprawna ma jednocześnie prawo do parkowania pojazdu na terenie działki, o ile wyposaży ją w miejsce postojowe.

 ***

Zasady udzielenia pozwolenia na wjazd pojazdem mechanicznym na teren ROD „Stoczniowiec” w roku 2022

 

Mając na uwadze zapewnienie optymalnych warunków do korzystania z działek i funkcjonowania ROD Zarząd działając zgodnie z § 32 Regulaminu ROD i Uchwałą KD nr 10/2022 z dnia 23 kwietnia 2022 r., po przeanalizowaniu możliwości oraz skutków poruszania się i parkowania samochodów osobowych na terenie ROD „Stoczniowiec” w roku 2022 postanowił:

 

§ 1.

 Przyznać wszystkim dzierżawcom działek prawo nieograniczonego wjazdu na teren ROD pojazdem mechanicznym, w celu nieskrępowanego dotarcia do działki oraz prawo parkowania pojazdu na terenie działki pod warunkiem:

  

  1. wyposażenia działki w odpowiednie miejsce postojowe (np. zatoczkę),
  2. utwardzenia alejki ogrodowej na odcinku od drogi dojazdowej do dzierżawionej działki w taki sposób by nawierzchnia alejki nie ulegała degradacji wskutek przejazdu samochodem,
  3. zakupienia, kompatybilnego z systemem automatyki bram, klucza elektronicznego typu Nice-Smilo (pilota) i przedłożenia go do aktywacji,
  4. wyrażenia zgody na partycypację w kosztach naprawy bram wjazdowych i dróg wewnątrzogrodowych w bieżącym sezonie ogrodniczym,
  5. uzyskania zgody Zarządu na wjazd samochodem na teren ROD; w tym celu działkowiec składa podanie, fotografię oraz zgłasza rodzaj i numer rejestracyjny samochodu, który będzie parkowany na terenie ROD i po akceptacji otrzymuje legitymację potwierdzającą prawo wjazdu na teren ROD „Stoczniowiec” w Szczecinie,
  6. niezalegania ze zobowiązaniami finansowymi wobec ROD „Stoczniowiec” w Szczecinie.

 

§ 2.

 Wprowadzić na terenie ROD „Stoczniowiec” zasady ruchu drogowego odpowiednie dla strefy zamieszkania zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym tj.:

  1. wszystkie drogi wewnątrzogrodowe są drogami wewnętrznymi (znaki 046 i 047),
  2. pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem,
  3. dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów nie przekracza 20 km/godz.,
  4. postój pojazdów jest dozwolony jedynie w miejscach przeznaczonych do tego celu tj. zatoczkach indywidualnych oraz parkingach zlokalizowanych na terenie ROD „Stoczniowiec”, oznakowanych znakiem D18 (parking).

 

§ 3.

W przypadku naruszenia wyżej określonych zasad klucz elektroniczny działkowca naruszającego zasady zostanie wyłączony.

 

§ 4.

 Pozwolenie na wjazd pojazdu mechanicznego (w tym samochodu asenizacyjnego) na teren ROD „Stoczniowiec” w Szczecinie w roku 2022 jest terminowe i zostaje udzielone na czas od 1 marca do 31 października 2022 r. Po tym terminie wszystkie klucze elektroniczne (piloty) zostaną wyłączone. Bezwzględnym warunkiem aktywacji klucza w okresie zimowym będzie spełnienie warunku wskazanego w § 1 pkt 2 tj. utwardzenie alejki ogrodowej na odcinku od drogi dojazdowej do dzierżawionej działki w taki sposób by nawierzchnia alejki nie ulegała degradacji wskutek przejazdu samochodem.

***

 

NA TERENIE ROD "STOCZNIOWIEC" OBOWIĄZUJE ŚCISŁY ZAKAZ PARKOWANIA NA POBOCZACH DRÓG I NA ALEJKACH

 *!*

 

PILOTY 2022

  Zarząd ROD „Stoczniowiec” informuje, że ubiegłoroczna aktywacja elektronicznych kluczy do bram wjazdowych (pilotów) traci ważność w dniu 30 czerwca 2022 r.

 Po tym terminie wszystkie klucze zostaną wyłączone (!)

 

Warunkiem uzyskania prawa wjazdu na teren Ogrodu w roku 2022 jest:

1) aktualizacja danych osobowych (podanie jn. można pobrać w biurze ROD i po wypełnieniu złożyć w biurze ROD lub wrzucić do skrzynek na listy albo przesłać pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), oraz

2) uregulowanie opłat ogrodowych i następnie wniesienie opłaty w wysokości 144 zł na konto bankowe ROD „Stoczniowiec” Nr 37 1020 4795 0000 9702 0081 4095 w PKO BP II O/SZCZECIN.

***  

Aby otrzymać pozwolenie na wjazd i parkowanie pojazdu na terenie ROD należy złożyć w biurze ROD podanie o następującej treści:

 ***

 

OGŁOSZENIE

Zarząd ROD "Stoczniowiec" przypomina, że bezwzględnym warunkiem udzielenia zgody na wjazd na teren Ogrodu samochodów osobowych jest utworzenie na terenie działki jednostanowiskowego miejsca postojowego oraz utwardzenie drogi dojazdowej (alejki).

Odpowiednie przygotowanie drogi dojazdowej ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, kiedy podłoże alejek jest wilgotne i łatwo ulega uszkodzeniu pod wpływem nacisku.

Wobec tego, w trosce o poszanowanie mienia Ogrodu, Zarząd zwraca się do wszystkich działkowców, których działki leżą przy alejkach nie przystosowanych do przejazdu, o pozostawienie pojazdów na parkingach zewnętrznych. 

 

Stan alejki Szałwiowej w grudniu 2021 r. 

***

 

ZASADY RUCHU NA DROGACH WEWNĄTRZOGRODOWYCH

Szczegółowe wymagania dotyczące organizacji ruchu pieszych i pojazdów na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Stoczniowiec” w Szczecinie 

 [opr. Maria Mazurek-Jasłowska; kwiecień 2018]

1. Przedmiot instrukcji

Przedmiotem niniejszej instrukcji są zasady ruchu na drogach wewnętrznych terenu ROD „Stoczniowiec” w Szczecinie. Instrukcja definiuje zasady ruchu: pieszych, rowerów oraz pojazdów samochodowych i sprzętu ogrodowego.

Przedmiotem instrukcji jest określenie reguł komunikacji pieszych i środków transportu na wewnętrznych drogach i ciągach komunikacyjnych na terenie ROD „Stoczniowiec”.

Instrukcja znajduje zastosowanie dla poruszających się po terenie ROD „Stoczniowiec”: Pieszych: dzierżawców działek, pracowników ROD „Stoczniowiec”, pracowników podwykonawców wykonujących prace na terenie ROD „Stoczniowiec”, gości, w tym również uczestników imprez zbiorowych (pow. 5 osób); Rowerzystów: pracowników ogrodu dopuszczonych do ruchu rowerowego, pracowników podwykonawców dopuszczonych do ruchu rowerowego; Kierujących samochodami ciężarowymi i pojazdami specjalistycznymi: dowożącymi materiały i surowce (wyposażenie altan, chemia, maszyny i ich części, itp.), wywożącymi odpady; Kierujących samochodami dostawczymi i osobowymi: służbowymi i prywatnymi poruszającymi się za zezwoleniem, podwykonawców poruszającymi się za zezwoleniem;  Kierujących sprzętem specjalistycznym: ładowarkami samojezdnymi, ciągnikami z przyczepami platformowymi i zwykłymi, koparkami i żurawiami samojezdnymi.

 

2. Ogólne zasady ruchu na terenie ROD „Stoczniowiec”

a) Wszyscy użytkownicy ruchu na terenie ROD „Stoczniowiec” zobowiązani są do przestrzegania niniejszej procedury oraz przepisów ruchu drogowego; b) Podstawę do wydania niniejszej procedury stanowiły: Ustawa z 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 108, poz. 908 z 2005 r., ze zm.), Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. Nr 21, poz. 94 z 1998 r., ze zm.); Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 169, poz. 1650, z 2003 r.); c) W przypadku kolizji i wypadków drogowych powstałych na terenie ROD „Stoczniowiec” obowiązują zasady określone w ustawie prawo o ruchu drogowym; d) Ruch wszelkich pojazdów i pieszych na terenie dróg wewnętrznych ogrodu odbywa się zgodnie z umieszczonym oznakowaniem pionowym i poziomym; e) Maksymalna dopuszczalna prędkość pojazdów na drogach wewnętrznych na terenie ROD „Stoczniowiec” wynosi 20 km/h; f) Ruch pojazdów jest zabroniony jest w miejscach występowania zagrożeń oznakowanych znakami bezpieczeństwa umieszczonymi w sposób widoczny, a w przypadku ogólnego zagrożenia – na wejściu na teren występowania zagrożenia lub przed wejściem na teren ROD „Stoczniowiec”; g) Inne wyłączone z ruchu tereny ROD „Stoczniowiec” stanowią: 1) wygrodzone lub oznakowane znakami bezpieczeństwa obszary wyłączone z użytkowania pojazdów i/lub ludzi, 2) zagrodzone lub zabezpieczone w inny sposób tereny, na których występuje możliwość niespodziewanego wtargnięcia pieszych na drogę, 3) zamknięte pokrywami lub ogrodzone i oznakowane otwory, zagłębienia, pomalowane barwami bezpieczeństwa przejścia zagrażające upadkiem, potknięciem, uderzeniem; h) Na terenie ROD „Stoczniowiec” obowiązują następujące zakazy: 1) poruszania się i postoju pojazdów poza obszarami wyznaczonymi oraz niezgodnie z oznakowaniem pionowym i poziomym, 2) postoju pojazdów w miejscach występowania zagrożeń, przed bramami, 3) drogami ewakuacyjnymi, na skrzyżowaniach, ciągach komunikacyjnych i przejściach dla pieszych, 4) wykonywania czynności związanych z obsługą techniczną pojazdów, – czyszczenia pojazdów, w tym usuwania z nich zanieczyszczeń; i) W przypadku wystąpienia zdarzenia na terenie ROD „Stoczniowiec”, które skutkowałoby odpowiedzialnością użytkownika z jego tytułu, zobowiązany jest on przed opuszczeniem terenu ROD „Stoczniowiec” do poinformowania Administratora ROD o tym fakcie i złożenia stosownego oświadczenia na piśmie.

 

3. Szczegółowe zasady ruchu pieszych i pojazdów na terenie ROD „Stoczniowiec”

 

 3.1. Ruch pieszych

a) Pieszym zabrania się: wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadącymi pojazdami, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność, przebiegania przez jezdnię; b) Piesi mają obowiązek korzystania z wyznaczonych ciągów komunikacyjnych. W przypadku braku wyznaczonych ciągów komunikacyjnych, piesi zobowiązani są do poruszania się lewą stroną dróg i do zachowania szczególnej ostrożności; c) Przejście pieszych przez jezdnie dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Przed wkroczeniem na jezdnię pieszy musi upewnić się, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Do przeciwległej krawędzi jezdni pieszy zobowiązany jest przechodzić najkrótszą drogą (prostopadle do osi); d) Każdorazowe wejście gości na teren ROD „Stoczniowiec” odbywać się może po uzyskaniu pisemnej zgody na wstęp do ogrodu; e) Piesi będący gośćmi lub uczestnikami wejść zbiorowych zobowiązani są do przestrzegania zasad ruchu określonego w niniejszej instrukcji. Ruch pieszych będących uczestnikami wejść zbiorowych może się odbywać tylko po wyznaczonej trasie. Wszelkie odstępstwa od wyznaczonej trasy poruszania się muszą być bezwzględnie wcześniej uzgodnione z Administratorem ROD.

3.2. Ruch rowerzystów

a) Ruch rowerowy na terenie ROD „Stoczniowiec” odbywać się może tylko na rowerach znajdujących się w wykazie rowerów służbowych dopuszczonych do ruchu; b) Zabrania się ruchu rowerami niesprawnymi, a także poruszania się pracowników ogrodu rowerami prywatnymi. Osobą odpowiedzialną za stan techniczny roweru jest jego użytkownik. Za okresową kontrolę stanu technicznego oraz naprawy rowerów odpowiedzialny jest Administrator ROD przekazujący rower pracownikowi do użytkowania; c) Kierujący rowerami, zobowiązani są do noszenia odblaskowych elementów ubioru (kamizelki odblaskowe, kurtki, ubrania lub fartuchy robocze z elementami odblaskowymi) poprawiającymi ich widoczność oraz do stosowania środków ochrony głowy (kaski).

 

 3.3. Ruch wózków jezdniowych

a) Operatorzy wózków jezdniowych zobowiązani są do przestrzegania przepisów niniejszej procedury, przepisów eksploatacyjnych wózków oraz przepisów BHP; b) Operatorzy wózków zobowiązani są posiadać zezwolenie Administratora ROD na poruszanie się wózkiem jezdniowym po terenie ROD „Stoczniowiec”. Prędkość jazdy wózków musi być dostosowana do występującej sytuacji na drodze, a sposób jazdy musi zapewniać bezpieczeństwo ruchu i przewożonego materiału. Maksymalna prędkość ruchu wózków jezdniowych nie może przekraczać prędkości dopuszczalnej tj. 20 km/h; c) Kierującym wózkami jezdniowymi zabrania się: 1) jazdy niesprawnym technicznie wózkiem, 2) udostępniania wózka do jazdy osobom do tego nieupoważnionym, 3) jazdy wózkiem po drogach publicznych poza terenem ogrodu, 4) poruszania się i postoju pojazdów poza obszarami wyznaczonymi, 5) postoju pojazdów niezgodnie z oznakowaniem pionowym i poziomym, 6) postoju pojazdów w miejscach występowania zagrożeń, przed bramami, drogami ewakuacyjnymi, na skrzyżowaniach, ciągach komunikacyjnych i przejściach dla pieszych.

 

3.4. Ruch pojazdów samochodowych (ciężarowych, osobowych, dostawczych)

a) Kierującym pojazdami samochodowymi zabrania się: 1) jazdy niesprawnym technicznie pojazdem, 2) udostępniania pojazdów do jazdy osobom do tego nieupoważnionym, 3) poruszania się i postoju pojazdów poza obszarami wyznaczonymi, 4) postoju pojazdów niezgodnie z oznakowaniem pionowym i poziomym, 5) przejazdów pojazdami w miejscach występowania zagrożeń, 6) postoju pojazdów w miejscach występowania zagrożeń, przed bramami pożarowymi, drogami ewakuacyjnymi, na skrzyżowaniach, ciągach komunikacyjnych i przejściach dla pieszych, 7) czyszczenia pojazdów, w tym usuwania z nich zanieczyszczeń poza miejscami do tego wyznaczonymi; b) Pierwszeństwo przejazdu nie zwalnia kierowców pojazdów samochodowych poruszających się po drogach wewnątrzogrodowych od zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do skrzyżowań oraz ciągów komunikacyjnych dla pieszych; c) W razie dostrzeżenia pieszego lub rowerzysty poruszających się niezgodnie z zasadami niniejszej procedury ma obowiązek użycia sygnału dźwiękowego i zachowania szczególnej ostrożności; d) Wjazd pracowników ROD „Stoczniowiec”, podwykonawców i gości na teren ROD „Stoczniowiec” pojazdami prywatnymi jest możliwy tylko za okazaniem przepustki i po uzyskaniu zgody Zarządu Ogrodu.

 

3.5. Ruch pojazdów specjalistycznych (ładowarek, żurawi samojezdnych, itp.)

a) Operatorzy pojazdów specjalistycznych zobowiązani są przestrzegać przepisy niniejszej procedury, przepisy eksploatacyjne pojazdów oraz przepisy BHP; b) Pojazdy specjalistyczne muszą być wyposażone w sygnały cofania dźwiękowe i optyczne, w tym w sygnały migające tzw. „koguty”; c) Wszyscy kierujący pojazdami specjalistycznymi, w przypadku opuszczenia kabiny pojazdu i poruszania się na terenie pracujących instalacji, zobowiązani są do noszenia odblaskowych elementów ubioru (kamizelki odblaskowe, kurtki, ubrania lub fartuchy robocze z elementami odblaskowymi) poprawiającymi ich widoczność oraz do stosowania środków ochrony głowy (kaski i hełmy ochronne).

 

4. Strefy szczególnie niebezpieczne dla ruchu pieszych i rowerzystów

 

a) Ze względu na wysoki poziom niebezpieczeństwa wynikającego ze wzmożonego ruchu pojazdów, na Terenie ROD „Stoczniowiec” ROD „Stoczniowiec” wyznacza się strefy niebezpieczne dla ruchu pieszych i rowerzystów; b) Na terenie stref niebezpiecznych wyznaczono podstrefy, w których wyłączono częściowo ruch pieszych i rowerzystów.

 

5. Bramy wjazdowe na Teren ROD „Stoczniowiec” ROD „Stoczniowiec”

 

Na terenie ROD „Stoczniowiec” znajdują się następujące bramy wjazdowe/wyjazdowe:

Brama B – Głównawejście/wyjście dzierżawców, podwykonawców, gości; wjazd/wyjazd samochodów osobowych, ciężarowych, służbowych, prywatnych, podwykonawców, dostawców i gości.

 Bramy A i Cwjazd/wyjazd samochodów osobowych i ciężarowych z materiałami (materiały budowlane, ogrodnicze) oraz odpadami (śmieciarki, wozy asenizacyjne).

***

 

Contribute!
Books!
Shop!


Projekt: REMISOFT: Naprawa laptopow, komputerow, internet szczecin tel. 669 858 557 Dla dzialkowcow Stoczniowca taniej .